VPG Foil Resistors Y073450R0000Q9L
Part No.:
Y073450R0000Q9L
Package:
Radial - 4 Leads
Description:
RES 50 OHM 10W 0.02% RADIAL
Shipping
Y073450R0000Q9L Information
Series:
VFP-4
Resistance:
50 Ohms
Tolerance:
±0.02%
Power (Watts):
10W
Features:
Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
1.575" L x 0.276" W (40.01mm x 7.01mm)
Height - Seated (Max):
0.803" (20.40mm)