Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | XGZP6857A040KPG33 |
| Manufacturer | CFSensor |
| Series | - |
| Package/Case | 6-DIP |
| Packaging | Tube |
| Product Status | Active |
| Applications | Board Mount |
| Pressure Type | Gauge |
| Operating Pressure | 5.8PSI (40kPa) |
| Output Type | Analog |
| Output | 0.2 V ~ 2.7 V |
| Accuracy | ±2% |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Port Size | Male - 0.122" (3.15mm) Tube |
| Port Style | Barbless |
| Features | Amplified Output, Temperature Compensated |
| Termination Style | - |
| Maximum Pressure | 14.5PSI (100kPa) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 100°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | 6-DIP |
The following parts include "XGZP6857A040KPG33" in Silicon Labs XGZP6857A040KPG33.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.