Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | XGZP160101S |
| Manufacturer | CFSensor |
| Series | - |
| Package/Case | 6-SMD Module |
| Packaging | Tube |
| Product Status | Active |
| Applications | Board Mount |
| Pressure Type | Gauge |
| Operating Pressure | -14.5PSI ~ 14.5PSI (-100kPa ~ 100kPa) |
| Output Type | Analog |
| Output | 60 mV ~ 120 mV |
| Accuracy | - |
| Voltage - Supply | 15V |
| Port Size | Male - 0.12" (3mm) Tube |
| Port Style | Barbless |
| Features | mV Output |
| Termination Style | Surface Mount (SMD,SMT) |
| Maximum Pressure | - |
| Operating Temperature | -30°C ~ 125°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 6-SMT |
The following parts include "XGZP160101S" in Silicon Labs XGZP160101S.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.