XC-SR1020-MP1.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | XC-SR1020-MP1 |
| Manufacturer | SPARK Microsystems International Inc. |
| Series | SR1020 |
| Package/Case | Module |
| Packaging | Bag |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Programmable | Not Verified |
| RF Family/Standard | - |
| Protocol | Ultra Wideband (UWB) Impulse Radio |
| Modulation | OOK |
| Frequency | 6GHz ~ 9.3GHz |
| Data Rate | 20.48Mbps |
| Power - Output | 10dBm |
| Sensitivity | -75dBm |
| Serial Interfaces | SPI |
| Antenna Type | Integrated, Trace |
| Utilized IC / Part | SR1020 |
| Memory Size | - |
| Voltage - Supply | 1.8V ~ 3.3V |
| Current - Receiving | 8mA |
| Current - Transmitting | 2.4mA |
| Mounting Type | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
The following parts include "XC-SR1020-MP1" in Silicon Labs XC-SR1020-MP1.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.