Stackpole Electronics Inc WVM5FB100R
Part No.:
WVM5FB100R
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Description:
RES 100 OHM 1% 5W RADIAL
Shipping
WVM5FB100R Information
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
WVM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
100 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
5W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient:
±20ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 250°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.520" L x 0.382" W (13.21mm x 9.70mm)
Height - Seated (Max):
1.047" (26.60mm)