AirBorn, Inc. WTB120SAD9SY-14
Part No.:
WTB120SAD9SY-14
Manufacturer:
AirBorn, Inc.
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Description:
MOTORS & SOLENOIDS
Shipping
WTB120SAD9SY-14 Information
Manufacturer:
AirBorn, Inc.
Series:
W
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Style:
Board to Board
Number of Positions:
120
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
Insulation Color:
Gray
Insulation Height:
0.335" (8.51mm)
Contact Length - Post:
0.140" (3.56mm)
Operating Temperature:
-65°C ~ 125°C
Material Flammability Rating:
Mated Stacking Heights:
Ingress Protection:
Features:
Mating Guide, Mounting Flange
Current Rating (Amps):
5A