Vishay Dale WSR2R0600FEA
Part No.:
WSR2R0600FEA
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
4527 J-Lead
Description:
RES 0.06 OHM 1% 2W 4527
Shipping
WSR2R0600FEA Information
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
WSR
Package/Case:
4527 J-Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
60 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
2W
Composition:
Metal Element
Features:
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±75ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 275°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
4527
Size / Dimension:
0.455" L x 0.275" W (11.56mm x 6.98mm)
Height - Seated (Max):
0.100" (2.54mm)