Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | WSN27-915 |
| Manufacturer | Friendcom Wireless |
| Series | - |
| Package/Case | - |
| Packaging | Strip |
| Product Status | Active |
| Programmable | - |
| RF Family/Standard | 802.15.4, Wireless M-Bus, 6LoWPAN, Wi-SUN NWP, Amazon Sidewalk |
| Protocol | IEEE 802.15.4, Wireless M-Bus (T, S, C, N Mode), 6LoWPAN, Wi-SUN NWP, Proprietary 2.4 GHz, Amazon Sidewalk, Bluetooth 5.0, Zigbee, Thread, MIOTY |
| Modulation | 4GFSK, GFSK, GMSK, OOK |
| Frequency | 915MHz |
| Data Rate | 300kbps |
| Power - Output | 22dBm |
| Sensitivity | -108dBm |
| Serial Interfaces | UART |
| Antenna Type | - |
| Utilized IC / Part | - |
| Memory Size | 512kB Flash, 128kB SRAM |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Current - Receiving | 40mA |
| Current - Transmitting | 600mA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C ~ 70°C |
The following parts include "WSN27-915" in Silicon Labs WSN27-915.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.