Vishay Dale WSLP1206R0220FEK
Part No.:
WSLP1206R0220FEK
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
RES 0.022 OHM 1% 1W 1206
Shipping
WSLP1206R0220FEK Information
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
WSLP
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Resistance:
22 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
1W
Composition:
Metal Element
Features:
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±75ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 170°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
1206
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.89mm)