Vishay Dale WSLP0805R0300FEA
Part No.:
WSLP0805R0300FEA
Description:
RES 0.03 OHM 1% 1/2W 0805
Shipping
WSLP0805R0300FEA Information
Series:
WSLP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Resistance:
30 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Features:
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±75ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 170°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Size / Dimension:
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):
0.023" (0.58mm)