Vishay Dale WSLP08059L000JEK18
Part No.:
WSLP08059L000JEK18
Description:
RES 0.009 OHM 5% 1W 0805
Shipping
WSLP08059L000JEK18 Information
Series:
WSLP-HP
Packaging:
Bulk
Resistance:
9 mOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
1W
Features:
Anti-Sulfur, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±75ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 170°C
Size / Dimension:
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):
0.023" (0.58mm)