Vishay Dale WSLP0603R0680FEB
Part No.:
WSLP0603R0680FEB
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
RES 0.068 OHM 1% 0.4W 0603
Shipping
WSLP0603R0680FEB Information
Series:
WSLP
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Resistance:
68 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.4W, 2/5W
Features:
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±75ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 170°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
0603
Size / Dimension:
0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max):
0.023" (0.58mm)