Vishay Dale WSLP0603R0220FEA
Part No.:
WSLP0603R0220FEA
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
RES 0.022 OHM 1% 2/5W 0603
Shipping
WSLP0603R0220FEA Information
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
WSLP
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
22 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.4W, 2/5W
Composition:
Metal Element
Features:
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±75ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 170°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
0603
Size / Dimension:
0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max):
0.021" (0.53mm)