Vishay Dale WSL2816R0150FEB
Part No.:
WSL2816R0150FEB
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
Nonstandard
Description:
RES 0.015 OHM 1% 2W 2816
Shipping
WSL2816R0150FEB Information
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
WSL
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
15 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
2W
Composition:
Metal Element
Features:
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±75ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 170°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
2816
Size / Dimension:
0.280" L x 0.165" W (7.10mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.89mm)