Vishay Dale WSL2512R0820FEA
Part No.:
WSL2512R0820FEA
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
2512 (6432 Metric)
Description:
RES 0.082 OHM 1% 1W 2512
Shipping
WSL2512R0820FEA Information
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
WSL
Package/Case:
2512 (6432 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
82 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
1W
Composition:
Metal Element
Features:
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±75ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 170°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
2512
Size / Dimension:
0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.89mm)