Vishay Dale WSL2010R0270FEA
Part No.:
WSL2010R0270FEA
Description:
RES 0.027 OHM 1% 1/2W 2010
Shipping
WSL2010R0270FEA Information
Series:
WSL
Resistance:
27 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Features:
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±75ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 170°C
Size / Dimension:
0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.89mm)