Vishay Dale WSL20108L200FEA18
Part No.:
WSL20108L200FEA18
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
2010 (5025 Metric)
Description:
RES 0.0082 OHM 1% 1W 2010
Shipping
WSL20108L200FEA18 Information
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
WSL-HP
Package/Case:
2010 (5025 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
8.2 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
1W
Composition:
Metal Element
Features:
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±75ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 170°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
2010
Size / Dimension:
0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.89mm)