Vishay Dale WSL1206R0680FEB
Part No.:
WSL1206R0680FEB
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
Description:
RES 0.068 OHM 1% 1/4W 1206
Shipping
WSL1206R0680FEB Information
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
WSL
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
68 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Metal Element
Features:
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±75ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 170°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
1206
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.89mm)