Vishay Dale WSL10202L200FEK
Part No.:
WSL10202L200FEK
Package:
Wide 2010 (5025 Metric), 1020
Description:
RES 0.0022 OHM 1% 2W 2010
Shipping
WSL10202L200FEK Information
Series:
WSL
Package/Case:
Wide 2010 (5025 Metric), 1020
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Resistance:
2.2 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
2W
Features:
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 170°C
Ratings:
1020
Size / Dimension:
0.100" L x 0.200" W (2.54mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max):
0.030" (0.75mm)