Vishay Dale WSL0805R1250FEB
Part No.:
WSL0805R1250FEB
Description:
RES 125M OHM 1% 1/8W 805
Shipping
WSL0805R1250FEB Information
Series:
Power Metal Strip®
Resistance:
125 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Features:
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±75ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 170°C
Size / Dimension:
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):
0.018" (0.46mm)