Vishay Dale WSL0805R0700DEB
Part No.:
WSL0805R0700DEB
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
RES 0.07 OHM 0.5% 1/8W 0805
Shipping
WSL0805R0700DEB Information
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Resistance:
70 mOhms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient:
±75ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 170°C
Ratings:
0805
Size / Dimension:
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):
0.018" (0.46mm)