Vishay Dale WSL0805R0400FEA18
Part No.:
WSL0805R0400FEA18
Description:
RES 0.04 OHM 1% 1/4W 0805
Shipping
WSL0805R0400FEA18 Information
Series:
WSL-HP
Resistance:
40 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Features:
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±75ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 170°C
Size / Dimension:
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):
0.018" (0.46mm)