Vishay Dale WSL0603R1000FTG
Part No.:
WSL0603R1000FTG
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
RES 0.1 OHM 1% 1/10W 0603
Shipping
WSL0603R1000FTG Information
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Resistance:
100 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient:
±110ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 170°C
Ratings:
0603
Size / Dimension:
0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max):
0.021" (0.53mm)