Vishay Dale WSL0603R0800DEA
Part No.:
WSL0603R0800DEA
Description:
RES 0.08 OHM 0.5% 1/10W 0603
Shipping
WSL0603R0800DEA Information
Resistance:
80 mOhms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
0.1W, 1/10W
Features:
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±110ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 170°C
Size / Dimension:
0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max):
0.021" (0.53mm)