Vishay Dale WSL0603R0250FEA18
Part No.:
WSL0603R0250FEA18
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
RES 0.025 OHM 1% 1/5W 0603
Shipping
WSL0603R0250FEA18 Information
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
WSL-HP
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
25 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.2W, 1/5W
Composition:
Metal Element
Features:
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±75ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 170°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
0603
Size / Dimension:
0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max):
0.021" (0.53mm)