Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | WSL05-A0 |
| Manufacturer | Friendcom Wireless |
| Series | - |
| Package/Case | - |
| Packaging | Strip |
| Product Status | Active |
| Programmable | - |
| RF Family/Standard | 802.15.4, Wireless M-Bus, 6LoWPAN, Wi-SUN NWP, Amazon Sidewalk |
| Protocol | LoRaWAN |
| Modulation | LoRa |
| Frequency | 868MHz, 915MHz |
| Data Rate | - |
| Power - Output | - |
| Sensitivity | -138dBm |
| Serial Interfaces | SPI, UART |
| Antenna Type | - |
| Utilized IC / Part | - |
| Memory Size | - |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Current - Receiving | 4.6mA |
| Current - Transmitting | 42.6mA ~ 124.4mA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | - |
The following parts include "WSL05-A0" in Silicon Labs WSL05-A0.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.