Vishay Dale WSK1206R0330FEA18
Part No.:
WSK1206R0330FEA18
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
RES 0.033 OHM 1% 1/2W 1206
Shipping
WSK1206R0330FEA18 Information
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
WSK-HP
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
33 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Metal Element
Features:
Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±35ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 170°C
Supplier Device Package:
Ratings:
1206
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.035" (0.89mm)