Vishay Dale WSHM28181L300FEA
Part No.:
WSHM28181L300FEA
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
Nonstandard
Description:
RES 0.0013 OHM 1% 7W 2818
Shipping
WSHM28181L300FEA Information
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
WSHM2818
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
1.3 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
7W
Composition:
Metal Element
Features:
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 170°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
2818
Size / Dimension:
0.280" L x 0.181" W (7.10mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max):
0.069" (1.75mm)