Vishay Dale WSC251510R00JEA
Part No.:
WSC251510R00JEA
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
2515 J-Lead
Description:
RES 10 OHM 5% 1W 2515
Shipping
WSC251510R00JEA Information
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
WSC
Package/Case:
2515 J-Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
10 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
1W
Composition:
Wirewound
Features:
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-65°C ~ 275°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
2515
Size / Dimension:
0.250" L x 0.150" W (6.35mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):
0.125" (3.17mm)