Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components WR404140A4702J4100
Part No.:
WR404140A4702J4100
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
WR4 47K 5% A1
Shipping
WR404140A4702J4100 Information
Manufacturer:
Series:
WR4
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Resistance:
47 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
2W
Composition:
Metal Oxide Film
Features:
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.154" Dia x 0.394" L (3.90mm x 10.00mm)