Walsin Technology Corporation WR06X1503FTL
Part No.:
WR06X1503FTL
Manufacturer:
Walsin Technology Corporation
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
RES 150K OHM 1% 1/10W 0603
Shipping
WR06X1503FTL Information
Manufacturer:
Walsin Technology Corporation
Series:
WR
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
150 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.1W, 1/10W
Composition:
Thick Film
Features:
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0603
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)