Vishay Dale WFCP0612R0240FE66
Part No.:
WFCP0612R0240FE66
Package:
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Description:
RES 0.024 OHM 1.0 W 1% 0612 SMD
Shipping
WFCP0612R0240FE66 Information
Package/Case:
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Resistance:
24 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
1W
Temperature Coefficient:
±75ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 170°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0612
Size / Dimension:
0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.031" (0.80mm)