Vishay Dale WFCP0603R0220FE66
Part No.:
WFCP0603R0220FE66
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
RES 0.022 OHM .5 W 1% 0603 SMD
Shipping
WFCP0603R0220FE66 Information
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Resistance:
22 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±75ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 170°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0603
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)