Vishay Dale WFCP0508R0300FE66
Part No.:
WFCP0508R0300FE66
Package:
Wide 0805 (2012 Metric), 0508
Description:
RES 0.03 OHM .5 W 1% 0508 SMD
Shipping
WFCP0508R0300FE66 Information
Package/Case:
Wide 0805 (2012 Metric), 0508
Resistance:
30 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±75ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 170°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0508
Size / Dimension:
0.051" L x 0.079" W (1.30mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.031" (0.80mm)