Vishay Dale WFCP0402R0430FE66
Part No.:
WFCP0402R0430FE66
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
RES 0.043 OHM .25 W 1% 0402 SMD
Shipping
WFCP0402R0430FE66 Information
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Resistance:
43 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 170°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0402
Size / Dimension:
0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max):
0.022" (0.55mm)