Vishay Dale WFCP0402R0220FE66
Part No.:
WFCP0402R0220FE66
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
RES 0.022 OHM .25 W 1% 0402 SMD
Shipping
WFCP0402R0220FE66 Information
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
WFCP
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
22 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Metal Foil
Features:
Anti-Sulfur, Current Sense
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 170°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0402
Size / Dimension:
0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max):
0.022" (0.55mm)