Vishay Dale WFC1206R0220FE66
Part No.:
WFC1206R0220FE66
Manufacturer:
Vishay Dale
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
RES 0.022 OHM 1.0 W 1% 1206 SMD
Shipping
WFC1206R0220FE66 Information
Manufacturer:
Vishay Dale
Series:
WFC
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
22 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
1W
Composition:
Metal Foil
Features:
Anti-Sulfur, Current Sense
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 170°C
Supplier Device Package:
Ratings:
1206
Size / Dimension:
0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max):
0.037" (0.95mm)