Vishay Dale WFC0805R0220FE66
Part No.:
WFC0805R0220FE66
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
RES 0.022 OHM 0.5 W 1% 0805 SMD
Shipping
WFC0805R0220FE66 Information
Series:
WFC
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Resistance:
22 mOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 170°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0805
Size / Dimension:
0.079" L x 0.051" W (2.00mm x 1.30mm)
Height - Seated (Max):
0.033" (0.85mm)