W2RV005RM.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | W2RV005RM |
| Manufacturer | Omron Electronics Inc-EMC Div |
| Series | - |
| Package/Case | 8-VSSOP, 8-MSOP (0.110", 2.80mm Width) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Obsolete |
| Type | Linear |
| Topology | - |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Number of Outputs | 3 |
| Voltage - Supply (Min) | 4.5V |
| Voltage - Supply (Max) | 20V |
| Voltage - Output | 2V ~ 20V |
| Current - Output / Channel | 30mA |
| Frequency | - |
| Dimming | - |
| Applications | - |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C (TA) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 8-SOP |
The following parts include "W2RV005RM" in Silicon Labs W2RV005RM.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.