Surge VZS220M1CTR-0506S
Part No.:
VZS220M1CTR-0506S
Manufacturer:
Surge
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 16V POLAR
Shipping
VZS220M1CTR-0506S Information
Manufacturer:
Surge
Package/Case:
Series:
VZS
Packaging:
Product Status:
Active
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
168 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
240 mA @ 100 kHz
Impedance:
360 mOhms
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size:
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)