Surge VZR100M1VTR-0507S
Part No.:
VZR100M1VTR-0507S
Manufacturer:
Surge
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 35V POLAR
Shipping
VZR100M1VTR-0507S Information
Manufacturer:
Surge
Package/Case:
Series:
VZR
Packaging:
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
47.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
95 mA @ 100 kHz
Impedance:
2.2 Ohms
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.287" (7.30mm)
Surface Mount Land Size:
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)