Surge VZL4R7M1VTR-0406S
Part No.:
VZL4R7M1VTR-0406S
Description:
CAP ALUM 35V POLAR
Shipping
VZL4R7M1VTR-0406S Information
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
63 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
90 mA @ 100 kHz
Impedance:
1.35 Ohms
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size:
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)