Surge VZL101M0JTR-0606S
Part No.:
VZL101M0JTR-0606S
Description:
CAP ALUM 6.3V POLAR
Shipping
VZL101M0JTR-0606S Information
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
168 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
240 mA @ 100 kHz
Impedance:
360 mOhms
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size:
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)