Surge VUA220M1VTR-0606S
Part No.:
VUA220M1VTR-0606S
Manufacturer:
Surge
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 35V POLAR
Shipping
VUA220M1VTR-0606S Information
Manufacturer:
Surge
Package/Case:
Series:
VUA
Packaging:
Product Status:
Active
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
50 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
70 mA @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):
0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size:
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)