Vishay General Semiconductor - Diodes Division VSSAF3N50-M3/6B
Part No.:
VSSAF3N50-M3/6B
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Single Diodes
Package:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Description:
DIODE SCHOTTKY 50V 2.7A DO221AC
Shipping
VSSAF3N50-M3/6B Information
Manufacturer:
Series:
TMBS®, SlimSMA™
Package/Case:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
50 V
Current - Average Rectified (Io):
2.7A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
400 mV @ 1.5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F:
570pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
DO-221AC (SlimSMA)
Operating Temperature - Junction:
-40°C ~ 150°C