Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components VR68000007503JAC00
Part No.:
VR68000007503JAC00
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Description:
RES 750K OHM 1W 5% AXIAL
Shipping
VR68000007503JAC00 Information
Manufacturer:
Series:
VR68
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Resistance:
750 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
1W
Composition:
Metal Film
Features:
High Voltage, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.268" Dia x 0.709" L (6.80mm x 18.00mm)