VM3000.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | VM3000 |
| Manufacturer | Vesper Technologies Inc. |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Obsolete |
| Type | MEMS (Silicon) |
| Output Type | Digital, PDM |
| Direction | Omnidirectional |
| Frequency Range | 20 Hz ~ 8 kHz |
| Sensitivity | -26dB ±1dB @ 94dB SPL |
| S/N Ratio | 62dB |
| Impedance | - |
| Voltage - Rated | 1.8 V |
| Voltage Range | 1.6 V ~ 3.6 V |
| Current - Supply | 775 µA |
| Port Location | Bottom |
| Ratings | IP57 - Dust Protected, Waterproof |
| Termination | Solder Pads |
| Size / Dimension | 0.138" L x 0.104" W (3.50mm x 2.65mm) |
| Height (Max) | 0.051" (1.30mm) |
| Shape | Rectangular |
| Grade | - |
| Qualification | - |
The following parts include "VM3000" in Silicon Labs VM3000.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.