VM2020AA.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | VM2020AA |
| Manufacturer | Vesper Technologies Inc. |
| Series | Vesper |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Obsolete |
| Type | MEMS (Silicon) |
| Output Type | Analog |
| Direction | Omnidirectional |
| Frequency Range | 80 Hz ~ 10 kHz |
| Sensitivity | - |
| S/N Ratio | 50dB |
| Impedance | - |
| Voltage - Rated | 2.6 V |
| Voltage Range | - |
| Current - Supply | 248 µA |
| Port Location | Bottom |
| Ratings | IP57 - Dust Protected, Waterproof |
| Termination | Solder Pads |
| Size / Dimension | 0.148" L x 0.116" W (3.76mm x 2.95mm) |
| Height (Max) | 0.055" (1.40mm) |
| Shape | Rectangular |
| Grade | - |
| Qualification | - |
The following parts include "VM2020AA" in Silicon Labs VM2020AA.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.