VM1010.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | VM1010 |
| Manufacturer | Vesper Technologies Inc. |
| Series | Vesper |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Obsolete |
| Type | Piezo MEMS |
| Output Type | Analog |
| Direction | Omnidirectional |
| Frequency Range | 100 Hz ~ 10 kHz |
| Sensitivity | -38dB ±3dB @ 94dB SPL |
| S/N Ratio | 60dB |
| Impedance | - |
| Voltage - Rated | 1.8 V |
| Voltage Range | - |
| Current - Supply | 5 µA |
| Port Location | Bottom |
| Ratings | - |
| Termination | Solder Pads |
| Size / Dimension | 0.148" L x 0.116" W (3.76mm x 2.95mm) |
| Height (Max) | 0.051" (1.30mm) |
| Shape | Rectangular |
| Grade | - |
| Qualification | - |
The following parts include "VM1010" in Silicon Labs VM1010.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.