Amphenol Anytek VK0772500000G
Part No.:
VK0772500000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Description:
TERM BLOCK HDR 7POS 45DEG 5MM
Shipping
VK0772500000G Information
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Series:
VK
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions:
7
Positions Per Level:
7
Number of Levels:
1
Pitch:
0.197" (5.00mm)
Header Orientation:
45°
Plug Wire Entry:
Termination Style:
Solder
Mounting Type:
Through Hole
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
15 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Green
Operating Temperature:
-40°C ~ 115°C